Light Bearer Ministries International
716 County Road 10 Northeast, Suite 113

Blaine, Minnesota 55434

 

 

About Norman and Sherri Pool

Itinerant Ministers

Norman and Sherri Pool

2013-02-02_09.56.03-1_278x155.jpg

In January 2014, Norman and Sherri joined a team of other believer to be part of a new Church plant. This brand new Church is called Kingdom Embassy Worship Center, and it currently holds its services at Fridley High School Auditorium at Fridley, Minnesota.

Norman and Sherri recently have been more active in ministry outside the four walls of a church. In 2014 they were part of a weekly inter city mission outreach that took place every Friday in the Frogtown/Godtown neighborhood of St. Paul Minnesota. Click here for more information.

Here are some past local ministries that Norman and Sherri were part of.  Prior to being part of a new church plant they both served faithfully at Freedom Church in Ramsey, Minnesota from May 2010 to June 2013.  They served as various roles while on the leadership team.

Prior to this Norman and Sherri served faithfully for 11 years at Shiloh/City On The Hill from May 1999 to May 2010.  As a side note, Norman and Sherri seen the doors of City on the Hill close for the final time in late 2013.  Prior to be part of City On The Hill, Norman was an Associate Pastor at Vineland Christian Missionary Alliance Church at Mille Lacs Lake Indian Reservation from September 1997 to February 1999.  Norman ministered in the prisons in Kansas City, Kansas from December 1991 to July 1997 at which time he moved back to Minnesota.  Norman is a former Gulf War vet. He served in the U.S. Army from February 1985 till he was discharged in December 1992.

Norman has graduated from Kansas City Kansas Community College in May 1994 with an Associate in Applied Science. In May 1995 he graduated from Rhema Bible Correspondence School through Kenneth Hagin Ministries.  In March 2010, Norman completed HEMI School of The Prophets 1, 2 and 3 from Harold Eatmon Ministries International. Lastly, Norman graduated from E4 Fast Track Ministry Training with an Associate’s Degree Of Christian Ministry on May 2011.  

Norman was orginally ordained by Universal Life Church in Modesto, California on 30 August 2005. In June 2011 he wascertified as an International Christian Chaplain through International Federation Of Christian Chaplains in Providence, Rhode Island. Than on 2 February 2013 along with his wife Sherri, they were both ordained by Tom Stamman and other fellow ministers from Impact Ministries International.

Sherri completed the Prophetic School "Prophetic People Arise" with Prophetess Donna Midkiff of Feast of Tabernacles Ministries International.  From October 2007 to August 2013, Sherri  ministered with (MEC) Missionary Evangelism to Corrections to the youth at Lino Lakes Correctional Facility.  Sherri is a true intercessory prayer warrior.  Sherri along with her husband Norman were ordained on 2 February 2013 by Tom Stamman and other fellow ministers of Impact Ministries International.

Norman and Sherri were married on 12 December 1998.  They have a heart to see people restored, set free, and living for the Lord, as well as a heart for the land of Israel, the Jewish people, and for all nations, tribes, people.  

If you would like for Norman and Sherri to teach and preach the uncompromised word of Yahuah with signs following in your church or organization click here.